www.miniopterus.sk   

Zimné sčítanie netopierov v pohorí Burda


Dátum: 11. 1. 2009
text Roman Lehotský

Jednou z tradičných oblastí, na ktorej vykonávame pravidelne zimné sčítanie netopierov je aj malé pohorie Burda na južnom Slovensku. Netopiere tu využívajú na zimovanie zložitú sieť podzemných priestorov. Cesta z Bratislavy sem trvá niekoľko hodín, v závislosti od počasia a stavu ciest. Keď k tomu pripočítame samotné sčítanie netopierov, ktoré trvá okolo 5 hodín, ide o náročnejšiu zimnú akciu.

Už pri príchode na miesto počujeme obrovský hluk ľadu plávajúceho na Dunaji, ktorý naráža veľkou silou na breh. Obdivujeme hrúbku ľadových krýh. Potom vyberáme z auta batohy a pokračujeme pešo ďalej. Aby sme ušetrili čas delíme sa pred hlavným vchodom na dve dvojice. Postupne preliezame jednotlivé chodby a sály. Silná zima vonku sa miestami v podzemí znásobuje silným prievanom, ktorý vytvára na niektorých stenách krásne ľadové kryštály. Na jednom úseku prekonávame malú šachtu a pokračujeme ďalej. Boli sme hlavne zvedaví, či po viacerých teplých zimách tohtoročná silnejšia zima zvýši počet zimujúcich netopierov. Žiaľ nebolo to tak. Stavy a počty netopierov boli priemerné. Najviac nás vždy poteší prítomnosť podkovára veľkého (Rhinolophus ferrumequinum) a menšej kolónie netopiera obyčajného (Myotis myotis). V úzkej štrbine vytŕča niekoľko párov uší uchane čiernej (Barbastella barbastellus). Spolu sme tu zaznamenali 9 druhov netopierov. Okrem uvedených to boli podkovár malý (Rhinolophus hipposideros), netopier riasnatý (Myotis nattereri), netopier fúžatý/Brandtov (Myotis mystacinus/brandtii), večernica pozdná (Eptesicus serotinus), ucháč svetlý (Plecotus auritus) a ucháč sivý (Plecotus austriacus).

Na záver si dávame už len malé občerstvenie a premrznutí schádzame dole k autu. Domov do Šale a Bratislavy sa dostávame v podvečerných hodinách.

Výber fotografií:
foto Roman Lehotský, Blanka Lehotská, Branislav Bogár

Tento rok sa tvorili na Dunaji takéto kryhy ľadu

 

Hromadenie ľadu na brehu spôsobovalo veľký hluk

 

Vo vstupe do jednej zo štôlní

 

Vchod do ďalšej štôlne

 

Ľadový kvapeľ takmer vo vzduchu

 

Prekonávanie krátkych vertikálnych úsekov

 

V najužšej a pravdepodobne aj najstaršej štôlni

 

Kolónia netopiera obyčajného (Myotis myotis)

 

V spojovacej chodbe

 

Podkovár veľký (Rhinolophus ferrumequinum)

 

Vo vstupnej sieni

 

Podkovár malý (Rhinolophus hipposideros)

 

Kolónia uchane čiernej (Barbastellus barbastella)

 

V šachte spájajúcej dve etáže

 

Ľadové kryštály vo vstupných častiach štôlne

Logo Miniopterus