www.miniopterus.sk   

Akcie v roku 2013

Z dôvodu ochrany netopierov zámerne neuvádzame názvy konkrétnych lokalít.
Fotografie zverejnené na www.miniopterus.sk sú chránené autorskými právami.


 

Zimné sčítanie netopierov v Plaveckom krase I 06/01/13
V Plaveckom krase dlhodobo sledujeme niekoľko chiropterologicky najzaujímavejších jaskýň. Tento raz si vyberáme jednu z nich. Postupne prechádzame všetky priestory jaskyne.


 

Zimné sčítanie netopierov v Dúpnej jaskyni 13/01/13
Aj v roku 2013 pokračujeme v pravidelnom monitoringu netopierov v Dúpnej jaskyni v Strážovských vrchoch. Takýto monitoring súbežne vykonávajú rovnakou metodikou naši kolegovia z Brna v Moravskom krase.


 

Zimné sčítanie netopierov v jaskyni Driny 17/01/13
K tradičným lokalitám zimného monitoringu netopierov našou organizáciou Miniopterus patrí aj jaskyňa Driny.


 

Zimné sčítanie netopierov v starých baniach I 19/01/13
Opustené banské diela, rovnako ako jaskyne, predstavujú pre netopiere vhodné miesta na zimovanie. Preto sa vyberáme do strednej časti Malých Karpát a postupne prechádzame piatimi podzemnými banskými dielami.


 

Zimné sčítanie netopierov v Cajlanskom krase 19/01/13
Medzi Pezinkom a Pezinskou Babou sa nachádza malé územie Cajlanského krasu. Navštevujeme v ňom len jednu jaskyňu, kde sme aj v minulosti zaznamenali viacero netopierov.


 

Zimné sčítanie netopierov v Chtelnickom krase 20/01/13
Využívame chladné obdobie, keď sú počty zimujúcich netopierov najstabilnejšie a navštevujeme jednu z jaskýň Chtelnického krasu. Dobré počasie a krásne zasnežené Malé Karpaty spríjemňujú výstup k jaskyni.


 

Zimné sčítanie netopierov v starých baniach II 27/01/13
Tento víkend pokračujeme zimným sčítaním netopierov v ďalších 4 opustených banských dielach v Malých Karpatoch. Ako prvú navštevujeme štôlňu, na ktorú nás upozornil náš kamarát.


 

Počítanie netopierov s TV JOJ 27/01/13
Dňa 17. 1. 2013 sme za prítomnosti redaktora TV JOJ Rasťa Ekerta uskutočnili zimné sčítanie netopierov v jaskyni Driny. Z odvysielanej reportáže sme vybrali niekoľko fotografických záberov.


 

Netopiere v paneláku 30/01/13
Na telefónne číslo Netopierej záchranky dostávame informáciu, že na chodbe paneláku v mestskej časti Bratislava – Petržalka lieta niekoľko netopierov. Po príchode vo vstupnej chodbe domu skutočne vidíme lietať niekoľko netopierov.


 

Zimné sčítanie netopierov v Plaveckom krase II 03/02/13
Po druhýkrát sa vraciame túto zimnú sezónu do Plaveckého krasu. Navštevujeme jednu zo speleologicky náročnejších jaskýň. Počas výstupu k jaskyni fúka silný vietor a v určitých intervaloch sa k nemu pridáva aj sneženie.


 

Prednáška v múzeu 06/02/13
V Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku, ktoré sa nachádza v mestskej časti Bratislava - Devínska Nová Ves je od 4. februára do 22. marca sprístupnená putovná výstava o živote netopierov pod názvom Špirhač-gacek-trúlelek, čo sú ľudové názvy netopierov.


 

Naše aktivity inšpirovali ďalších 22/03/13
Každoročná stavba zábran slúžiacich na záchranu migrujúcich žiab na Železnej studienke v Bratislave sa stala inšpiráciou pre študentov III. A triedy Gymnázia Janka Kráľa v Zlatých Moravciach.


 

Pomoc ropuchám pri jarných migráciách 23/03/13
V sobotu 23. 3. 2013 sa na Železnej studienke v Bratislave oficiálne rozbehol už 28. ročník akcie Pomoc ropuchám pri jarných migráciách, zameraný na záchranu žiab presúvajúcich sa z lesov do rybníkov krížom cez cestné komunikácie.


 

Na šarkaniáde zvíťazil náš netopier 20/10/13
Občianske združenie Lúka zorganizovalo na Kráľovej hore nad sídliskom Dlhé diely (mestská časť Bratislava – Karlova Ves) už 2. ročník šarkaniády. Počasie bolo pre púšťanie šarkanov ideálne.


Logo Miniopterus